Menu

HAKKINDA

İBN-İ HEYSEM SİNEMA OKULU PROJESİ

Üç, iki, bir, KAYIT!

Sinema hayallerini gerçekleştirmek için, işte o beklediğin fırsat…

Değerli Genç Arkadaşımız;

Gençlik Projeleri Destek Programı 2016-II kapsamında T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen, Agâh Uluslararası Sinema Derneği tarafından yürütülmekte olan İbn-İ Heysem Sinema Okulu’nun öğrenci kayıtları başladı. Sinemayı çok seviyorsan, bir gün ünlü bir yönetmen olmayı ve fikirlerini beyaz perdeye yansıtabilmeyi hayal ediyorsan, belki de ilk adımı atacağın gün bugündür.

İbn-İ Heysem Sinema Okulu Kimlere Hitap Ediyor?

Öncelikle sinemayı çok seviyor ve bu alanda ilerlemek için can atıyor olmalısın. Buraya kadar okuduğuna göre okula katılmak için iyi bir aday olabilirsin. Proje kapsamında 15-25 yaş arası kız ve erkek 60 öğrenciye sinema eğitimi verilecek. Yani kontenjan çok sınırlı.

Bu Okulda Neler Öğreneceksin?

Film çekmek, büyük bir kadronun uyum içinde çalışmasını gerektirir. Pek çok farklı uzmanlık alanının birleşiminden oluşan sinema sektöründe ilk başta hangi alanda çalışacağını seçmek çok zor olabilir. Bu yüzden ilk 3 hafta boyunca, tüm öğrencilere temel sinema eğitimi veriyoruz. Böylece, sinema sektöründeki uzmanlık alanları hakkında genel bilgi sahibi olacaksın.

Temel eğitimin ardından, yatkınlıklarına ve hedeflerine göre aşağıdaki 7 farklı ders grubundan birini seçebileceksin. Ders grubunu seçtikten sonra, 18 hafta boyunca alanlarında uzman eğitimcilerden ders alma olanağını yakalayacaksın.

İbn-İ Heysem Sinema Okulu Ders Grupları:

  1. Film Yapım ve Yönetmenliği (Kontenjan: 10 Öğrenci)
  2. Görüntü Teknolojileri ve Yönetmenliği (Kontenjan: 10 Öğrenci)
  3. Senaryo Yazarlığı (Kontenjan: 10 Öğrenci)
  4. Sanat Tasarımı ve Yönetmenliği (Kontenjan: 10 Öğrenci)
  5. Kamera Önü Oyunculuk (Kontenjan: 10 Öğrenci)
  6. Kurgu, Görsel Efekt ve Renklendirme (Kontenjan: 5 Öğrenci)
  7. Ses ve Müzik Tasarımı (Kontenjan: 5 Öğrenci)

Okulumuzun eğitim olanakları bunlarla sınırlı değil; sinema konusunda ufkunu açacak pek çok etkinliğe de programımızda yer verdik.

Proje Süresince Yapılacak Gezi ve Seminerler:

  • Mesleki Gelişim Seminerleri
  • Film Okuma Seminerleri
  • Dizi-Film Set Ziyaretleri

 

İlk Filmini Bizimle Çek, Galasına Sevdiklerinle Katıl!

İbn-İ Heysem Sinema Okulu eğitmenleri, tüm eğitimler tamamlandıktan sonra öğrencileri ilgi alanlarına ve becerilerine göre gruplara ayıracak. Bu grupların her biri, profesyonel yapım ekipleri gibi çalışarak 10 farklı kısa filmi gerçeğe dönüştürecek. Ortaya çıkan eserler, okulun eğitimini tamamlayan mezunlarımız için bitirme projesi niteliğinde olacak.

Emeğinin geçtiği kısa film için gala etkinliği bile düzenlenecek! İlk filmini beyaz perdede izleme gururunu ailen ve arkadaşlarınla yaşayacaksın. Üstelik, gösterim sonunda başarılı olan çalışmalar ödüllendirilecek. Okulumuzu bitiren tüm katılımcılara katılım sertifikası, başarılı öğrencilere başarı ve üstün başarı sertifikası verilecek.

Eğitimler Nerede Gerçekleştirilecek?

Ocak 2018 itibariyle eğitime başlayacak olan okulumuzda eğitimler Pertevniyal Lisesinde ve Anidva Film A.Ş. stüdyosunda gerçekleştirilecektir.

Eğitim için Ne Kadar Zaman Ayırmalısın?

Eğitimlerimiz çok kapsamlı olduğu için oldukça uzun bir sürece yayılıyor. Ama hayallerini gerçekleştirmek istiyorsan buna değer! İbn-i Heysem Sinema Okulu’nun 12 aylık eğitim döneminin tamamı; 3 aylık hazırlık süreci, 6 aylık eğitim süreci ve 3 aylık bitirme projelerinden oluşuyor. Ağustos 2018, projenin bitiş tarihi olarak planlanıyor.

Sakın Geç Kalma!

Projeye katılmak için en geç 10 Ocak 2018 tarihine kadar bize başvurmuş olmalısın.
Kayıtların ardından, 20 Ocak 2018 günü ilk ders başlıyor.

Broşür